Benzinli ve Hibrit Araçlar Arasındaki Farklar

Benzinli ve hibrit araçlar arasındaki farklar nelerdir? Geçmişten bu yana yollarda benzinli ve dizel arabaları yollarda sıklıkla görüyoruz. Benzinli ve hibrit araçlardaki temel fark, motorların işlevlerinden kaynaklanıyor. Hibrit araçlarda hem elektrikli hem de benzinli olmak üzere iki adet motor bulunuyor. Öte yandan klasik arabalarda ise sadece benzin ile çalışan motor tercih ediliyor. Hibrit motorlu arabalarda karmaşık bir elektronik ve mekanik kontrol sistemi, arabanın en etkili şekilde çalışmasına olanak tanıyor.

Hibrit Otomobillerdeki Karmaşık Sistem

Hibrit motorlar, bilgisayar destekli bir kontrole sahiptir ve birçok karmaşık görevi yerine getirebilir. Örneğin hibrit araçlarda bulunan rejenaratif fren mekanizması, fren yapıldığı esnada bir miktar elektrik enerjisi üretilmesine olanak sağlar. Hibrit araçlar, trafik ışıklarında durduklarında motor da geçici olarak kapanır ve yakıt tasarrufu sağlanır. Öte yandan benzinli motora sahip arabalarda ise böyle bir durum söz konusu değildir ve dur kalklarda önemli bir yakıt israfı oluşur.

Hibrit Araçlar ve Yakıt Tasarrufu

Hibrit araçların tamamının amacı, yakıt tasarrufu değildir. Örneğin LaFerrari’de kullanılan Hibrit motoru, yüksek performans amacıyla üretilmiştir. Öte yandan Hibrit motorlu araçların birçoğu, yakıt tasarrufu amacıyla üretilmektedir. Yapılan araştırmalara göre aynı model araçların hibrit versiyonları benzinli versiyonlarına göre oldukça az yakıt tüketir. Örneğin Honda Civic’in benzinli versiyonu mil başına 40 galon yakıt kullanırken hibrit versiyonu 29 galon benzin harcar.

Daha Düşük Karbondioksit Emisyonu

Hibrit araçlar, benzinli araçlara göre oldukça düşük karbondioksit emisyonuna sahiptir. Hibrit otomobiller, elektrik motoru ile çalıştığı zaman karbondioksit emisyonu sıfıra düşer. Ayrıca hibrit motorlu araçlar, trafiğin yoğun olduğu yerlerde ve hızın çok düşük olduğu yerlerde özellikle devreye girer. Böylelikle dur-kalk gibi durumlarda daha düşük karbondioksit emisyonu sağlanır.

Hibrit Araçların Fiyatları Ne Alemde?

Hibrit araçlar, benzinli motora sahip araçlara göre daha yüksek fiyatlara sahiptir. Öte yandan hibrit araçların birçoğu, bir yıl içerisinde kendini amorte etmesi ile dikkat çekiyor. Genel olarak bakıldığında Hibrit otomobiller, benzinli otomobillere göre daha az yakıt tüketir ve daha çevre dostu bir yapıya sahiptir fakat Hibrit otomobillerin fiyatı benzinli otomobillere göre çok daha yüksektir.

Web sitesi yaptırmak istiyorsanız bunlara dikkat etmelisiniz!

One Comment

  • Henüz hibritli araçlar tam kapasiteyle çok yol alamıyorlar ama gelecekte bu eksiklik gideliecek ve biz yanmalı yakıt derdinden kurtulacağız. Zaten kaynakların da bir sonu var. Sanırım 20-30 yıla petrolün de tükeneceği söyleniyor. Alternatif güç kaynakları için geç bile kalındı

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir