Dijital baskı,

bilgisayarda hazırlanmış görsel ve metin tasarımlarının
ya da dijital baskı merkezlerinde hazırlanmış fotoğrafların gelişmiş bir baskılama teknolojisi ile hızlı ve kaliteli olarak bir çok farklı malzeme üzerine el değmeksizin yapılan baskı şekline denir. Dijital baskının, Ofset baskı ile arasındaki en büyük fark baskı kalıplarının olmamasıdır. Ofset baskı daha elle yapılan ve zamana yayılan bir baskı şekli olmakla birlikte dijital baskıya göre seri bir yöntem değildir.

Neden dijital baskı tercih etmeliyiz?

  1. Hız: Dijital baskıyı saatte ortalama olarak 12.ooo adet çıktı alabilirsiniz. Ofset baskıda bu sürelerin yanına yaklaşmak mümkün değil. Bu özellikleriyle acil baskıya ihtiyaç duyulan durumlarda dijital baskı tercih edilir.
  2. Tasarımda Esneklik: Dijital baskıda kalıp olmadığı için kişiye istediği gibi tasarımlar yapılabilir. Bu konuda hem müşteri, hem tasarımcı baskılama ürününü istediği şekilde tasarlayabilir, tasarımlar üzerinde istenildiği gibi düzenleme yapılabilir. Ayrıca bu tasarımlar elektronik depolama ortamında depolanıp gerek duyulduğunda geri getirilebilir ve aradan yıllar geçse bile istenildiği an tekrar kullanılabilir.
  3. Maliyet Düşüklüğü: Dijital baskı, Ofset baskıdan çok daha düşük maliyetli bir yöntemdir çünkü ön üretim aşaması yoktur. Bundan dolayı maliyet oldukça düşük olur. Baskı öncesinde kalıp işlemleri, montaj ve film gibi süreçleri barındırmayan dijital baskı, zaman ve iş gücüne ek olarak malzemeden de tasarruf edilmesini sağlar.