Skip links

Güzel Portre Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Güzel portre fotoğrafı nasıl çekilir? Bu soru fotoğraf çekmeye yeni başlayanların en çok sorduğu sorulardan. Portreler, en güçlü fotoğraf çeşitlerinden biri olarak biliniyor. İyi çekilmiş bir portre, onlarca yıl boyunca bir kişinin tüm hayatını hatırlatabilir. Sandığınızın aksine anlık fotoğraf çekimi ve portre fotoğrafı çekimi arasında çok az fark vardır. Portre fotoğrafı çekerken fotoğrafın üzerinde biraz daha durulması gerekiyor.

İyi Portre Nasıl Olur?

Portrelerde dikkat çeken tek bir nokta vardır. O da portre konusu olan kişinin ta kendisidir. Çevresel bir portre veya vesikalık çekiyor olabilirsiniz fakat her halükarda en önemli konu fotoğraftır. Peki, iyi bir portre nasıl olur?  Öncelikle iyi portrede odak noktası, kişinin ya da nesnenin ta kendisidir. Bu hedefe alan derinliği, kompozisyon, renk ve ışığın genel bir kombinasyonu ile rahatlıkla ulaşılabilir. Söz konusu faktörlerin kombinasyonu iyi bir şekilde yapıldığında izleyicilerin gözleri direkt olarak portrenin konusuna odaklanır.

İyi Bir Göz İyi Bir Portre Demek

Güzel portre fotoğrafı nasıl çekilir sorusunun asıl yanıtı aslında bu olabilir. İkincil olarak iyi bir portre, size fotoğraftaki kişi hakkında önemli şeyler söyler. İyi çekilmiş bir portre, size karşınızdaki kişinin kişiliği ve hayatı hakkında önemli bilgiler verebilir. İyi bir portre çekebilmek için mevcut bir portreye bakabilmeli ve portre hakkında bir şeyler söyleyebilmesiniz. Sağlam portreler çekebilen kişiler, tek bir portreye bakarak portredeki kişi hakkında çok şey söyleyebilir.

Portre Çekmek İçin Teknik Detaylar

Portre çekmek için özel bir lense ihtiyacınız yoktur fakat kişilerin portrelerini çekebilmek için gerçekten harika lensler de bulunuyor. Portre için tercih edeceğiniz lensler en az f/2.0 diyaframa ve 50 ila 100 mm arasında odak uzaklığına sahip olmalıdır. Söz konusu lensler ile daha fazla alan derinliği elde edebilirsiniz. Böylelikle portredeki kişinin odak noktası haline gelmesi de önemli oranda kolaylaşır. Portre çekimi esnasında diyafram değeri, f/1.8 ve f/2.8 arasında olmalıdır. Öte yandan shutter hızı ise saniyenin 100’de biri civarında olmalıdır.

Portre Çekmek İçin Ek Detaylar

İyi bir portre, nesneleri harika bir şekilde gösterebilmelidir. Portre çekerken kişilerin en iyi halleri ile görünmelerini sağlamalısınız. Üstelik iyi bir portre çekebilmek için kamerayı modelinizin tam göz hizasında veya göz hizasının biraz üzerinde tutmalısınız. Unutmamalısınız ki kimse fotoğrafının aşağıdan çekilmesini sevmez.

Fotoğrafçılık Nedir?

Leave a comment

  1. Fotoğraf çekmek bence 2’ye ayrılıyor. Telefon fotoğrafçılığı ve profesyonel fotoğrafçılık. Hiç bir telefon fotoğraf makinesinden iyi çekemez. Evet özellikler katabilir, modlar koyabilir ancak iş profesyonelliğe girince fotoğraf makinesinin yerini tutamaz. Bunun bir çok teknik sebebi var. burda uzun uzun yazmayayım ancak bunu araştırıp öğrenebilirsiniz. özellikle yeni çıkan telefonlardaki yüksek megapiksel kalitenin artmasına sebep olabilir ancak yine de lens farkı her zaman fotoğraf makinelerini 3 adım önde tutacaktır. ne yazık ki günümüzde herkesin telefonları ile çektiği fotoğraflar, bu kişilerin kendilerini profesyonel fotoğrafçı olarak görmesine sebep oluyor. İşin iç yüzünü bilseler sanıyorum ki bu kadar iddialı olmazlar. teşekkürler.

  2. Bu devirde herkes fotoğrafçı maalesef. Filtre programları ve sosyal medyayı aktif kullanıp, biraz göze hoş gelen resimler attıysan tamam artık bir fotoğrafçısın. Ama bu iş bu kadarla sınırlı değil. Teknik konulara girip uzun uzun yazıp kafa karıştırmak istemem lakin “gerçek bir fotoğrafçının” pek yüzüne bakmayacağı tipte herhangi bir makinanın en yeni telefonlardan merceği iyi olur. Ve mercek ne kadar iyi/derin/açılı ve kaliteli ise portre modu o kadar keskin ve düzgün alacaktır. Yalnız portre fotoğrafı düzgün çekmeniz için ışığı mutlaka doğru ayarlamalısınız

  3. En sevdiğim fotoğraf tekniği. Tabi bunun bir çok farklı yöntemi var youtube kanallarında bu konuda destek alabileceğiniz çok adres var. Yeni çıkan telefonlar bu konuda yol aldı ama hala basit bir fotoğraf makinası en yeni telefonlardan daha iyi portre çekebiliyor. Nedeni ise mercek büyüklüğü ve derinliği. Ne kadar derin mercek olursa o kadar düzgün portre çekimi olur.