Influencer Marketing Nedir?

Bilgisayarların ve internetin hayatımıza girmesi, teknolojinin sürekli kendini geliştiriyor olması, alışkanlıklarımızın da bu doğrultuda değişmesine neden oldu. Son birkaç yıldır internet furyasının bu denli gelişmesi yeni kavramları ve meslekleri de hayatımıza soktu. Bu kavramlardan biri de Influencerlar. Bu yazımızda sizlere Influencerlar ve Influencer Marketing ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Sosyal Medya Uygulamaları ve Hayatımıza Giren Kavramlar

Sosyal medya mecralarının hızlı yükselişi devam ediyor. 2004 yılında kurulan Facebook ve 2005 yılında hayatımıza giren Youtube’un öncülük ettiği sosyal medya furyasına binlerce site, binlerce uygulama katıldı. Kimileri hızlı bir yükselişle popüler oldu ve gelişmelere ayak uyduramadan hayatımızdan hızlıca çıktı. Kimileri de sağlam ve emin adımlarla piyasadaki yerini gitgide zirveye taşıdı. Instagram, 5 Ekim 2010 yılında kurulduğunda ilk adı Burbn’dı. Uygulama AppStore’a yüklendikten sonra kısa bir süre içerisinde bir milyon kullanıcıya, takip eden yıllarda da milyonlarca insana hitap etmeyi başardı.

Sosyal medya mecralarının hayatımızda bu kadar yer tutması, akabinde yeni alışkanlıklara ve yeni kavramlara sahip olmamıza neden oldu. Bu sosyal mecralarda zamanla bazı insanlar daha da popüler hale geldi ve takipçi sayıları giderek artmaya başladı. Sosyal medyanın kazandırdığı ilk kavramlardan biri olan “Sosyal Medya Fenomeni” kelimesi, gün geçtikçe evrilecek, yeni bir mesleğin ortaya çıkmasına da sebep olacaktı… Influencer!

Influencer Nedir?

Az önce sosyal medyanın hayatımızda tuttuğu yerden ve bu mecranın hayatımıza kattığı bazı kavramlardan bahsetmiştik. Son birkaç yıldır gözde olan mesleklerden biri Influencer olmak. Peki nedir bu Influencer ve ne iş yapar?

Televizyonun popülaritesinin gitgide azaldığı bu son birkaç yıldır daha da popüler olan sosyal medya, tüketicilerin ürünler hakkında daha fazla söz hakkına sahip olmasına ve satıcılar ile müşteriler arasındaki iletişimin daha sıcak olmasını sağladı. Hal böyle olunca da, sosyal medya hesabına sahip olan kişilerin en çok takip ettiği, takipçi sayısı yüksek kişiler fenomen haline gelip, yeni bir meslek dalını hayatımıza soktu. Bu mesleğin adı Influencer! Influencerlar, markaların hedef kitlesine yönelik araştırmalardan sonra seçiliyor ve belirli bir ücret karşılığında ürün tanıtımı yapıyorlar. Takipçi sayısının yüksekliğine göre değişkenlik gösteren bu ücretler, bu kişilerin gelir kaynağı haline geliyor.

Bir Modern Pazarlama Modeli: Influencer Marketing

Twitter ile hayatımıza girdiğini düşündüğümüz Influencer Marketing çalışmalarının adı son yıllarda Instagram ile daha çok anılır oldu. WOM pazarlama (kulaktan kulağa yayılma) örneğinin de gelişmişi diyebileceğimiz bu pazarlama yöntemi ile firmaların bilinirliği artıyor, uzun vadede de gelirleri artıyor. Firmaların bilinirliğinin artması ise sosyal medyada etkileşiminizin artmasına yardımcı oluyor.

Influencer Marketing çalışmaları ile ürünlerinizi daha önce ulaşamadığınız hedef kitlelere erişim sağlamak, fikirlerini ve tüketim alışkanlıklarını firma lehine değişmesini sağlamak için kullanabilirsiniz.

Influencer Marketing Hangi Mecralarda Yapılır?

Bu modern çağ pazarlama modelinin en yaygın kullanıldığı mecra kuşkusuz Instagram… Takipçi sayısı yüksek olan ve hedeflediğiniz kitlenin takip ettiği Influencerlarla çalışma yapabilir, ürününüzün pazarlama çalışmalarını bu şekilde yürütebilirsiniz.

En popüler olan mecralardan bir diğeri ise Youtube’dur. Yine yüksek etkileşim sağlayan mecralardan biri olan Youtube’da ürününüz ile ilgili bir video çektirebilir binlerce, milyonlarca kişiye ürününüzü pazarlayabilirsiniz.

Bunun dışında Twitter, Periscope, Facebook gibi sosyal medya kanallarında da Influencer Marketing çalışmaları yürütmeniz mümkün.

Influencer Marketing’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her meslekte olduğu gibi Influencer Marketing’de de kampanya stratejileri çok önemlidir. Influencer Marketing yaparken;

  • Tanıtımı yapacak olan hesaplar,
  • Reklam içeriği ve
  • Reklamın verileceği sosyal medya platformu

dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelir. Az önce Influencerların takipçi sayılarından bahsetmiştik. Özellikle bu konuda detaylı bir araştırma yapılması gerekmekte. Kısa yoldan para kazanmak isteyen bazı kişilerin düşük fiyatlara sahte takipçiler alabildiği, haksız kazanç elde edebildiği bir dönemdeyiz. Bu kişilerle eskaza çalışıyor olmanız firmanıza katkı sağlamayacaktır. Çalışacağınız kişilerin organik takipçilere sahip olması, yine aynı zamanda organik bir beğeni ve yorum etkileşimi içerisinde olması şart.

İkinci maddemizde yer alan reklam içeriği de bir diğer önemli noktalardan biri. Birlikte çalışacağınız bir Influencer, ürününüzü sıkıcı bir şekilde takipçilerine aktarabilir. Samimiyetin her zaman kazandığı bu dünyada, aynı şey pek tabii sosyal medya için de geçerli. Ajanslar aracılığı ile profesyonel bir reklam içeriği oluşturmalı, tüketiciyi sıkmadan ve güvenini kazanarak pazarlama sürecini yönetmeli ve sürdürmelisiniz. Unutmayın; samimiyet ve güven duygusu her zaman satışlarınızı artıracaktır.

Hiçbir yerde olmayan, en kaliteli, en uygun fiyatlı – bu en’leri çoğaltabiliriz- ürünler sizde olabilir. Fakat bu ürünleri yapısal ve karakteristik olarak bir süzgeçten geçirmeli, kullanım alanına ve hedef kitlesine göre ayrıştırmalısınız. Bu süreçten sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer şey de reklamın verileceği sosyal medya platformu. Hedef kitlenize uygun olarak seçeceğiniz sosyal medya platformu sayesinde ürününüzün/ürünlerinizin satış oranları yükselecek, firmanıza ise uzun vadede getirisi olacaktır