Sosyal Medya Nasıl Yönetilir?

Sosyal medya nasıl yönetilir sorusu sanıyoruz ki günümüzün en çok sorulan sorularından. Kısaca tanımlamak gerekirse, insanların birbirlerine ulaşmasını sağlayan en güçlü platformlar olarak tanımlanabilir. Sosyal medya platformları, dijital içerik üretmeye, kişisel sayfa veya şirket sayfası oluşturmaya olanak tanır. Sosyal medya; fotoğraflarınızı, düşüncelerinizi, günlük yaşamınızı, ve yaşadığınız olayları başkaları ile paylaşmanıza olanak tanıyan bir online ağlardır. Sosyal medya, reklamcılık sektöründe de önemli bir rol oynar.

Sosyal Medya Nasıl Yönetilir?

İçinde bulunduğumuz dijital çağda birçok kişi ve kurum sosyal medya kullanıyor. Böylelikle bilgiye erişim ve iletişim önemli oranda kolaylaşıyor. Kullanıcı içeriği, haber, makale, fotoğraflar veya blog yazıları da sosyal medya siteleri aracılığıyla görüntülenebilir ve rahatlıkla paylaşılabilir.

Sosyal Medyanın Geleneksel Medya Farkı Nedir?

Sosyal medya içeriği çok önemlidir. İlgi çekici bir içerik, kampanyalar ve reklamlar sayesinde çok kısa sürede binlerce kullanıcıya ulaşabilir. Böylelikle şirketlerin ürettiği ve pazarladığı ürünler, hızlı bir şekilde son kullanıcı ile buluşabilir.  İçerik paylaşımı konusunda ise sosyal medyanın en büyük avantajı ise geleneksel medyaya göre hedef kitleye ulaşmanın daha kolay olmasıdır.

Geleneksel medyada kullanıcılar, gördükleri bir içeriği başkaları ile paylaşamaz.  Öte yandan sosyal medyada yayınlanan bir içeriğin birçok farklı kişiyle paylaşılması çok kolaydır.  Ayrıca geleneksel bir reklamın etkili olabilmesi için çok dikkat çekmesi gerekir. Tüm bunların yanı sıra geleneksel medya ve sosyal medyayı ayıran bir diğer faktör maliyettir.

Sosyal medya sayesinde hedef kitleye ulaşım oldukça kolay ve düşük bütçeyle yapılabilir. Öte yandan geleneksel medya yöntemleri ile kullanıcılara ulaşmak daha maliyetli ve zordur. Ayrıca sosyal medyada yapılan ölçümler, kısa süre içerisinde değiştirilebilir fakat geleneksel medyada bunu yapmak daha zor olacaktır.

Sosyal Medyanın Geleceği

Sosyal medya nedir, nasıl yönetilir yazımızda biraz da sosyal medyanın gelişim hızına bakalım. Aslında sosyal medya dünyada çok hızlı bir şekilde hızlı gelişiyor ve yayılıyor. Her geçen gün daha fazla kullanıcı çeken büyük sosyal medya ağları, her gün birçok yeni özellikle karşımıza çıkıyor. Özellikle sosyal medyanın birçok farklı amaçla kullanılabilmesi sosyal medyanın geleceğini etkileyen önemli bir faktördür. Giyilebilir teknoloji, hayatımızı daha kolay kılmakla beraber sosyal medyanın da kullanımını artırabilir. İşletmeniz için daha etkili bir şekilde reklam yapmak istiyorsanız, sosyal medyayı tercih edebilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle naçizane tavsiyemiz asla ama asla sahtekarlık yapmaya çalışmamanız. Sosyal medya yönetimi kısa sürede başarıya ulaşmanıza sebep olmayacaktır. Bu işlem biraz vakit alacaktır. 1 günde, 1 ayda, 3 ayda verim beklemeniz yanlış olur diyebiliriz. Bu biraz sizin bütçenizle alakalı. Eğer ki bedelini ödeyip reklam verirseniz geçici bir süre yukarılarda kalmanız sağlanabilir. Ancak organik bir büyüme için sabretmeniz ve düzenli olmanız gerekiyor.

Instagram’da Paylaşım Sıklığı Ne Olmalıdır?

Aslına bakarsanız Instagram’ın bunla ilgili belli bir ölçütü yok. Hatta SEO ile ilgilenenler bilir, bu tarz büyük siteler sık sık tarzlarını değiştirmekte ve kullanıcıların sistemin işleyişini çözmemesi için çok farklı şeyler sunabilmektedir. Bu yüzden bunun belli bir ölçütü yok ancak düzenli giriş yapmanın avantaj olduğunu biliyoruz. Özellikle Instagramda mümkünse her gün paylaşım yapmak gerekiyor. En azından iki günde bir öneriyoruz. Tabi hikaye atmakta oldukça önemli.

Youtube’da Paylaşım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Youtube dünyanın en büyük 2. arama motoru. Birincisini elbette biliyorsunuz. Google. Youtube Google’ın hemen arkasından geliyor. Özellikle oturduğu yerden para kazanmak isteyenler için, Youtube oldukça iyi bir gelir kaynağı. Ancak para kazanmak elbette burada bunları yazmak kadar kolay değil. Youtube kanallarının sayısı arttıkça, sistem para kazanmayı daha da zorlaştırıyor. Düzenli paylaşım, kaliteli ve özgün içerik, uzun videolar. Elbette Youtube SEO’su başlı başına bir konudur. Başka bir yazımızda bunu paylaşacağız.

İşletmeler için Facebook Nasıl Kullanılır?

Facebook günümüzde eskisi kadar popüler değil. Yerini Instagram almış durumda. Ancak bu muhteşem büyük ikili aynı şirketin bünyesinde olduğu için hala birbirine entegre çalışmakta ve Instagram’da büyümek isteyenleri Facebook’a mecbur tutmaktadır. Bu mecburiyetin adı “Facebook Business”. Facebook Business Instagram ile reklam vermek isteyenler için ne yazık ki mecbur olması gereken bir sistem. Hem de oldukça karışık. Eğer bir reklam vermek istiyorsanız, kabuslarınız başlıyor demektir. Seve seve Facebook Business Manager öğrenmeniz gerekecek. Bunla uğraşamam valla diyorsanız, biz sizin yerinize yapabiliriz 😉 İletişim bölümünden bizlerle iletişime geçmeniz yeterli.

Diğer Sosyal Medya Ağları

Yukardaki sosyal medya ağlarının yanı sıra elbette güçlü başka sosyal medya alanları da var. Twitter, Pinterest, LinkedIn gibi. Bu alanlarda da sosyal medya hesabınız olması önemli. Sitenizin otoritesini hepsi ile paralel arttırabilirsiniz. Bu sebeple bildiğiniz tüm sosyal medya platformlarında hesap açmaya ve aktif olmaya özen gösterin.

Leave a comment

İletişime geç
WhasApp'tan iletişime geç
Merhaba👋
Kreatif Kafalar'a hoş geldiniz.
Teklif, bilgi ve destek için iletişim kurabilirsiniz.