Fotoğrafçılık Nedir?

Fotoğrafçılık nedir sorusu son zamanların trend sorularından. Fotoğrafçılık, kamera ile ışığı yakalayıp görsele dönüştürme işlemine verilen özel bir isimdir. Söz konusu görsele dönüştürme işlemi bir film ya da dijital bir sensör aracılığıyla gerçekleşir. Doğru ekipmanları kullanarak çıplak gözle görülemeyen radyo dalgası ve UV ışınları gibi özel dalga boylarının da fotoğrafını çekebilirsiniz. İlk kalıcı fotoğraf, 1827 yılında Fransız fotoğrafçı Joseph Nicéphore Niépce tarafından çekilmiştir. Bu fotoğrafta bir binanın güneş tarafından aydınlatılan çatısı resmedilmiştir.

Renkli Fotoğrafa Geçiş

Renkli fotoğraflar, ünlü Kodak markasının kurucusu Eastman Kodak tarafından geliştirilen Kodachrome adı verilen özel bir fotoğraf filminin satışa sunulması ile popüler olmaya başlamıştır. Öte yandan birçok fotoğrafçı, simya ve kimya bilimlerinden yararlanarak fotoğraflarını renklendirebiliyordu fakat bu şekilde renkli fotoğraflar üretmek oldukça zordu. Bu dönemde yaşayan fotoğrafçılar, neredeyse sihirbazlık yapıyordu.

Bilinen Önemli Fotoğrafçılar

Fotoğrafçılık nedir dediğimizde tarihin belki de en önemli ismi Joseph Nicéphore Niépce’dir. Fotoğrafı icat eden kişi olan Niépce sayesinde rahatlıkla fotoğraf çekebiliyoruz. Louis Daguerre, Daguerreotype adı verilen fotoğraf baskı materyalini icat eden kişi olarak biliniyor. Daguerreotype adı verilen baskı materyali, gümüş veya bakır bir plaka olarak bilinir. Fotoğrafçılık konusunda bir diğer önemli isim ise Alfred Steiglitz olarak dikkat çekiyor. Alfred Steiglitz, portre fotoğrafçılığının kurucusu olarak kişilerin ilgi odağı oluyor. Bu isimlerin dışında Dorothea Lange ve Andsel Adams gibi isimler de dönemlerinin ünlü fotoğrafçıları olarak biliniyor.

Akıllı Telefon mu? Fotoğraf Makinesi mi?

Birçok kişi, fotoğraf çekmek için kendi telefonlarının oldukça yeterli olduğunu düşünüyor ve ayrı bir fotoğraf makinesi alma gereksinimi duymuyor. Aslında haksız da sayılmazlar. Dışarıdaki birçok insan için ayrı bir fotoğraf makinesi almak, gerçekten gereksiz bir eylem gibi gözüküyor. Günümüzdeki akıllı telefonların birçoğunun kameraları, birçok işlevi yerine getirebilecek şekilde tasarlanıyor ve böylelikle daha çok tercih ediliyorlar. Üstelik akıllı telefonlar ile çekilen fotoğraflar, çok hızlı ve kolay bir şekilde çekilebiliyor ve anında sosyal medyada paylaşılabiliyor. Fotoğraf çekmek için D-SLR kamera veya halk dilindeki adıyla profesyonel kamera almak, ancak fotoğrafçılıkla bir hobi olarak ilgileniyorsanız, iyi bir seçenektir.

İletişime geç
WhasApp'tan iletişime geç
Merhaba👋
Kreatif Kafalar'a hoş geldiniz.
Teklif, bilgi ve destek için iletişim kurabilirsiniz.