Sosyal Medya: 2021’in 1. Çeyreğinden Önemli Görüşler

2021 yılının ilk çeyreğinde Sosyal Medya ve Müşteri Deneyimi Trendleri Raporunda, müşteri deneyimlerinin artan önemine ve pazarlamacıların 2021’de mükemmel bir müşteri deneyimi sunmak için bilmesi gereken ücretli, organik ve etkileyici pazarlamadaki verilere analitik bir bakış sunuyor.

Bu raporun öne çıkanları arasında, sosyal medyanın satın alma öncesi ve sonrası müşteri yolculuğu üzerindeki etkileri ve müşteri deneyimi açığını kapatmada empatinin rolü yer alıyor. Veriler ayrıca, dijital reklam harcamalarında yıllık %60’lık bir artışı vurguluyor. Bunların yanı sıra reklam erişimi, bölgesel ve sektörel dağılımlarını da gösteriyor.

Rapor ayrıca, #reklam kullanımı da dahil olmak üzere influencer pazarlamasındaki bazı gelişmelere yer veriyor. Geçen yıla kıyasla hangi tür influencerların etkileşimlerini artırdığını detaylandırıyor.

Bu rapor, pazarlamacıların hedef kitlelerine fayda sağlayacak kararlar almaları için çok önemli. Müşteriyi ilk sıraya koyma hedefine ulaşmaları için iç görüler ve veriler sağlıyor.

Sosyal medyanızı profesyonel olarak yönetmek için KREATİF KAFALAR ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.

İşte raporda öne çıkanlardan bazıları:

Küresel Sosyal Medya Reklam Harcamaları Yıllık %60 Artıyor

Evdeki tüketicilere ulaşmak için dünya çapında sosyal medya pazarlamasına duyulan güven 2020 boyunca arttı. Bu yıl da aynı büyüme yörüngesinde olmaya devam ediyor.

Pazarlamacılar, 2021’in ilk çeyreğinde, 2020’nin ilk çeyreğine kıyasla Facebook ve Instagram reklamlarına %60 daha fazla para harcadı.

Kuzey Amerika’da reklam harcaması yıllık bazda %59, Batı Avrupa’da ise %44 arttı. Ancak en önemlisi Latin Amerika’da reklam harcaması %68 arttı.

Müşteri Deneyimi Boşluğunu Kapatmada Empati ve Sosyal Medyanın Artan Rolü

Tüketicilerin yerine geçmek, müşterilerin özlem duyduğu deneyimleri dijital kanallarda sunmak için temel olmaya devam ediyor.

Sosyal medya bu empatiyi geliştirmede önemli bir rol oynayacak. Bunların başında dinleme ve belirli konulardaki duyarlılığı izleme çabalarını güçlendirmek için önemli bilgiler sağlayacaktır.

Aynı zamanda, hızlı yanıtların alınmasına yardımcı olmak sosyal kanallar aracılığıyla olumlu Müşteri Deneyimi sağlamada önemli rol oynuyor. Burada paylaşılan sorunları ve soruları hızla cevaplamak bu anlamda en önemli parametrelerden biri.

Daha Az Hashtag Genellikle Daha İyi Performans Gösterir

Verilere göre, Instagram’da hashtag içermeyen dünya çapındaki medya gönderileri, hashtag kullanan diğer gönderilere göre etkileşim miktarını neredeyse iki katına çıkardı.

Bununla birlikte, 1-2 hashtag içeren gönderiler, 3-4 hashtag’li veya hiç hashtag içermeyen gönderilerin biraz önündeydi.

Her iki durumda da tutarlı olan şey, bir sürü hashtag kullanmanın etkili bir strateji olmamasıdır. Veriler bunun işe yaramadığını gösterdi. Sosyal medya yöneticileri daha fazla ilgi çekmek için gereksiz hashtag’leri kullanmaktan kaçınmalıdır.

İletişime geç
WhasApp'tan iletişime geç
Merhaba👋
Kreatif Kafalar'a hoş geldiniz.
Teklif, bilgi ve destek için iletişim kurabilirsiniz.